Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
%100 KESİN BABALIK TESTİ SONUCU %100 KESİN BABALIK TESTİ SONUCU

DNA test merkezimiz de, babalık testi, 21 genetik ortak bölgenin analizi yapılarak çalışılmaktadır. DNA test raporunuz da, %99.99 ve üzeri kesinlikte biyolojik babası olduğunuz ya da % 0 ihtimal ile biyolojik babası olmadığınız saptanmaktadır.

Babalık Testi

Babalık DNA Testi İçin Neler Gereklidir?

 

DNA testine katılacak olan kişilerin, kimlikleri ile birlikte, DNA testinin yapılmasına onay vermeleri gerekmektedir. DNA testi yaptıracak olan kişilerin yaşlarının 18’den küçük olması durumun da resmi babasının ya da resmi annesinin izin vermesi gerekmektedir. Babalık testi yaptırabilmeniz için, mahkeme kararı olmasına gerek yoktur.

 

DNA Testlerini Hangi Numunelerden çalışıyoruz?

 

DNA testlerini, kişilerin rızası ile aldığımız kan ya da yanak içi tükürük örnekleri ile çalışmaktayız. Kime ait olduğu bilinmeyen, saç, tırnak, diş fırçası, izmarit gibi örnekleri etik kurallarımız gereği kesinlikle kabul etmemekteyiz. Yine etik kurallarımız gereği, gebelikte babalık testi çalışmamaktayız.

 

DNA test merkezimiz de, babalık testi, 21 genetik ortak bölgenin analizi yapılarak çalışılmaktadır. DNA test raporunuz da, %99.99 ve üzeri kesinlikte biyolojik babası olduğunuz ya da % 0 ihtimal ile biyolojik babası olmadığınız saptanmaktadır. Daha detaylı bilgi için 0212 451 16 61 nolu sabit hattımızı arayabilir yada sol alt köşede bulunan whatsapp simgesinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Babalık Testi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

 

Örneğinizi verdikten ortalama 5 ile 7 iş günü arasında arasında babalık testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

 

DNA Babalık Testi Nasıl Yapılır?

 

DNA analizi için ihtiyaç olan hücre, bol miktarda kan ve ağız içi tükürükte bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerde, kan alım işlemi için damarın zor bulunması ve canının yanmaması için, swab adı verilen ucu pamuklu çubuklarla ağız içinden tükürük örneği alma işlemi tercih edilebilir. Alınan test örnekleri içindeki hücreler, laboratuvarlarda kullanılan özel kimyasallar ile hücre çekirdeğindeki DNA elde edilerek PCR yöntemi adı verilen cihaz ile DNA profilleri çoğaltılmaktadır. Baba ve çocuğa ait olan bu DNA profillerinin ortak bölgeleri (en az 21 bölge) sekans adı verilen DNA dizileme cihazı (A,T,G ve C) ile analiz edilerek profil karşılaştırılması yapılır. Karşılaştırılan bu profiller birbiri ile uyumlu ise gerçek babası olduğunu göstermektedir.

 

Babalık Testini Yaptırabilmeniz İçin Ne Gereklidir?

 

Genetik test merkezlerinin uyması gereken yönetmelik şartı gereğince, DNA babalık testi yaptırmak isteyen kişilerin, merkezimizden temin edebileceği ‘Benden alınan örnek ile DNA analizimin yapılmasına onay veriyorum’ formunu doldurup imzalaması gerekiyor. Testi yaptıracak kişi ve çocukların eğer yaşı 18 den küçük ise, resmi velilerinden de (baba veya anneden) onay alınması gerekmektedir.

 

DNA, tüm canlılarda ve vücudumuzda bulunan, tüm hücre çekirdeklerinde (kan, tükürük, saç  ve tırnak vb gibi) genetik bilgiyi barındıran, iki iplikten oluşmuş, çift sarmallı  bir yapıdır. Bu çift sarmallı yapının yarısını babamızdan, diğer yarısını ise annemizden almaktayız. Yine aynı şekilde kan gruplarımız da belirlenirken aynı sistematik yapı çalışmaktadır fakat kan grupları hakkında eksik bilgiye sahip olunması ve diğer nedenlerden dolayı kişilerde şüpheler oluşturmaktadır. Kan grupları ile ilgili yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Her ne olursa olsun kesin babalık testi sonucu için DNA testi yaptırmanız gerekmektedir. A (adenin), T (timin), G (guanin) ve C (sitozin) DNA üzerinde kişiden kişiye göre farklı bir şekilde sıralanmış 4 bazdır. DNA üzerindeki bu harflerin farklı şekillerde sıralanışı insanlar arasında farklı görünüşlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. (Örneğin aynı göz rengindeki ton farklılıkları)

 

DNA Testi Nerede Yapılır?

 

Genellikle, ”DNA testi hangi hastanelerde yapılır” gibi sık aramalar yapılıyor olsa da, özel veya devlet hastanelerinde babalık testi çalışılmıyor. Bir kurumun babalık testi çalışabilmesi için sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış, moleküler genetik laboratuvarına sahip olması gerekiyor. Babalık testi yapan merkezimiz İstanbul da, sağlık bakanlığınca, moleküler genetik alanında ruhsatlandırılmış, tıbbi genetik doktorlarımız eşliğinde, uzman moleküler biyologlarımız tarafından uzun yıllardır tüm Türkiye’ ye hizmet vermektedir.

 

2023 yılı DNA testi ücreti ve randevusu için 0212 451 16 61 numaralı hattımızı arayarak test yetkilisi danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Diğer sorularınız için, aynı zamanda sol alt köşede bulunan whatsapp butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.