Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
ERKEK KISIRLIĞINDA YAPILAN HORMON TESTLERİ ERKEK KISIRLIĞINDA YAPILAN HORMON TESTLERİ

Erkek Kısırlığında Yapılan Hormon Testleri

Erkek Kısırlığında Yapılan Hormon Testleri

 

Vücudumuzdan salgılanan bazı hormonların düzeyindeki değişiklikler sperm üretimini olumsuz etkilemektedir. İnfertiliteye neden olan hormon testleri merkezimizde yapılmaktadır.

 

FSH Testi

 

FSH ingilizce adı olan Follicle stimulating hormone kelimelerinin kısaltılmışıdır.Türkçesi Folikül uyarıcı hormon anlamına gelir. Beyinde hipofizden salgılanır ve erkekte testiste bulunan sertoli hücrelerine ve spermin yapıldığı seminifer tüplere , kadında da yumurtalıklardaki folikülleri uyararak, büyümesine etki eder. FSH hormonları cinsel farklılaşmayı ve kadında  yumurta, erkekte ise sperm üretimini ve gelişimini sağlamaktadır.

 

LH Testi

 

LH Ön hipofizden salgılanan bir hormondur. FSH ile birlikte gonadların büyümesi ve fonksiyon görmesini uyarır ve düzenler. Kadınlarda FSH ile mens siklusunu (döngüsünü) düzenler. Erkeklerde testosteron salgılanmasını sağlar. LH ölçümü, hipotalamus, hipofiz ve gonodal sistemin değerlendirilmesinde kullanılır. 

Özellikle primer ve sekonder over yetmezliğinin ayırıcı tanısında kıymetlidir.  LH düzeyleri, adet düzensizliklerinin araştırılmasında ve yumurtalıklar veya testisleri ilgilendiren hipofiz bozukluklarının  veya diğer hastalıkların tanısında yararlı olmaktadır.

 

Testosteron Testi

 

Testosteron androjen grubundan bir steroid hormonudur. Erkeklerde testislerde, dişilerde yumurtalıklarda üretilir. Erkek cinsiyeti hormonudur ve bir anabolik steroiddir.

 

Prolaktin Testi

 

Prolaktin hipofiz bezinin ön lobu tarafından salgılanan iç salgı hormonudur. İnsanlarda PRL geni tarafından kodlanır.  Gebelik sırasında öbür iç salgı hormonları tarafından tam olarak gelişmeleri sağlanmış meme bezlerinden süt salgısını uyaran prolaktin, diğer hipofiz maddeleri olmaksızın etkisini gösteremez. Süt salgısını uyarmasının yanı sıra, cinsel bezleri, gonadotropin salgılanmasını, böbreklerden su, sodyum ve potasyum atılmasını da etkiler.