Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
HIV TESTLERİ NELERDİR? HIV TESTLERİ NELERDİR?

HIV Testleri Nelerdir?

HIV Testi

HIV ile İlgili Laboratuvar Testleri

HIV : AIDS hastalığına neden olan bir virüstür. Bu virüs vajinal, oral seks, anal seks, kan transfüzyonu ve kirli iğneler dahil olmak üzere birçok yolla bulaşabilir. En yüksek bulaşma olasılığı, korunmasız cinsel temas ile olur. Buna ek olarak, enfekte olan gebe, hamilelik sırasında, bebeğine HIV geçebileceği gibi, doğum sonrasında da emzirme yolu ile bebeğe de geçebilir.

HIV belirtileri: belirtilerle yola çıkmamak gerekir çünkü  HIV ile enfekte olduktan sonra Virüsün AIDS’ dönüşmesi kişinin bağışıklık sitemine göre değişir. Bu 5 ila 10 yıl arasındadır. Bağışıklık sistemi ve yaşam koşulları kaliteli olan kişiler de ise bu zaman çok daha uzun yıllar sürebilir. HIV ve AIDS belirtileri hakkında bilgi almak isterseniz lütfen tıklayınız.

HIV Şüphesinde Erken Tanı Testleri :

PCR : Şüpheli temasın 9 tam gün dolduktan sonra HIV PCR testini çalışabiliriz. HIV PCR testi hassas ve güvenilir bir yöntemdir. Virüsü doğrudan tespit eder. Duyarlılığı 10. gününden itibaren %98 dir.  28.gününden itibaren ise %100’e yakın duyarlılığı vardır. Testin çalışma süresi ortalama 5 iş günüdür. 

HIV Combo – P24 Antijen : HIV ile enfekte olduktan ortalama iki hafta sonra kanda p24 antijen ürer ve bunun en tavan yaptığı dönem ortalama 21.güne denk gelir. Yani şüpheli temasın 21.gününden itibaren HIV combo testini çalışabiliriz. Testin duyarlılığı ortalama %96 dır. Testin çalışma süresi yarım gündür.

Anti HIV Testi (Elisa):  Dünya Sağlık örgütü (WHO)  raporuna göre anti HIV testi, şüpheli temasın 90. gününden itibaren yapılır ve kesin sonuç olarak kabul edilir. Kronik rahatsızlığı olan ya da kemoterapi gören hastaların ise şüpheli temastan 6 ay sonra testlerinin tekrarlanması önerilir.

Bizimle iletişime geçtiğinizde, ücretsiz olarak, sağlık danışmanlarımızdan HIV testleri ile ilgili bilgi  alabilirsiniz. HIV testi için, aç ya da tok olmanın bir önemi yoktur. Kolda bulunan damardan belli bir miktar kan örneği alınır (1 tüp kadar) ve test çalışmaya girer.

Hafta içi 09:00-18:00, hafta sonu cumartesi günü ise 09:00-15:00 saatleri arası randevunuzu oluşturabilirsiniz.

HIV testi nerede yapılır?

İstanbul Avrupa yakasında Bahçelievler de hizmet veriyoruz. Şehir dışındaki diğer iller için ücretsiz kargo hizmeti sunmaktayız.