Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
VARİKOSEL BELİRTİLERİ VARİKOSEL BELİRTİLERİ

Varikosel Belirtileri

Varikosel Belirtileri

 

Tipik varikosel belirtileri hafiftir ve bir çoğu tedavi gerektirmez. Varikoselli hastalarda belirtiler aşağıdaki gibidir.

 

Ağrı

 

Kişinin uzun süre ayakta kalması ve  testis damarların içinde biriken kirli kanın basıncından dolayı belirgin bir ağrıya neden olabilir.

 

Doğurganlık Sorunları (kısırlık)

 

Varikosel ve infertilite ya da subfertilite(erkeğe bağlı hafif infertilite) arasında bir ilişki, fakat bir varikosel herhangi bir durumda infertilite problemleri nedeni ise bu durumdan emin olmak gerekir. Yapılan çalışmada, subfertil olan erkeklerin yüzde 40 kadar Varikosel gözlemlenmiştir. Azalmış motalite, hareketsiz sperm ya da sperm sayısında bir azalma varikosel belirtisi olabilir. varikosel bu sorunlara nasıl katkıdabulunduğu kesin olarak bilinmemektedir, ancak ortak bir teori durumun testislerin sıcaklığını yükseltir ve sperm üretimini etkiliyor olmasıdır. Yapılan araştırmalar da varikosel tedavisi gören yüzde 50 infertilite olan erkeklerin yüzde 70'in de sperm üretimi kalite ve/veya sperm miktarında önemli artış görülmüştür.

 

Tanı

 

Varikosel bir fizik muayene sırasında teşhis edilebilir. Varikosel, çanta içinde solucanlara benzer görünümündedir. Varikosel belirtileri açıkça mevcut değilken, kanın anormal akımını genellikle renkli ultrason adı verilen bir noninvaziv görüntüleme ile tespit edilebilir.